Żelechów gmina - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Żelechów gmina

Miejsca Pamięci Narodowej

 GĄSIORY zdjęcia z 2007
 Krzyż stoi przy skrzyżowaniu drogi Gończyce - Żelechów i drogi do wsi. Po krzyżem jest tablica z napisem: ZAMORDOWANEMU ŻOŁNIERZOWI AK w 1944 r. GĄSIORY 2003.

 Huta Żelechowska, zdjęcia z 2019 roku, u dołu.
O mogile dowiedziałem się ze strony DAWNY ŻELECHÓW. Jadąc do Huty od drogi Żelechów - Jarczew skręcamy we wsi na skrzyżowaniu z krzyżem w polną drogę w stronę Dworni (w prawo). Mogiła leży po prawej stronie drogi około 500 m od skrzyżowania. Więcej o grobie w podpisach po zdjęciami.

 KOTŁÓWKA
 Pomnik jest położony na początku wsi od strony Żelechowa. Na płycie jest napis:
Tu 12 marca 1944
od kul hitlerowskich zbrodniarzy zginęli:
   Stefan Kapczyński lat 33
   Jan Celej lat 28
   1944-1974-2004.
Poległym ku pamięci
potomnym ku przestrodze. Potomkowie poległych.

Zdjęcia u dołu.

NOWY GONIWILK.

 Zdjęcia u dołu z 2013 roku

W lesie między Piastowem a Kalinowem są 3 samotne mogiły. Ludzie pamiętają o nich, jednak nie wiedzą, kto tam leży. Wg jednej z pań to, być może, z powstania styczniowego. Mogiły pokazał mi Kuba Starzyński z Leszczyn

 PIASTÓW zdjęcia z 2007

 Pomnik jest przy drodze Garwolin-Górzno-Żelechów przy skrzyżowaniu po prawej stronie. Na tablicy jest napis: ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ 15-EGO P.P. „WILKÓW” ROZSTRZELANI NA PAWIAKU 14 I 1944 r. PRZEZ NIEMCÓW. RZĘTAŁA MARIAN Ps. „LOT” LAT 21, PLESKOT MARIAN Ps. „RDEST” LAT 24, JAWORSKI WŁADYSŁAW Ps. „GAWRON” LAT 25, WOJDA MIECZYSŁAW Ps, „DĄBROWA” LAT 19, WITEK RYSZARD Ps. „JAŚMIN” LAT 18, KOT SŁAWOMIR Ps. „KŁOS” LAT 17.

Wróć do spisu treści