Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści
 Strona jest poświęcona powiatowi garwolińskiemu. Tu się urodziłem i tu mieszkam od zawsze czyli od 5 stycznia 1955 roku. Zawartośc strony to głównie zdjęcia zrobione przeze mnie. Połowa zdjęć jest poświęcona małym obiektom sakralnym, czyli kapliczkom i krzyżom. Co konkretnie zawiera strona i jak jest zbudowana przeczytaj w linkach poniżej.
Próba wgrania strony, nie wszystko gotowe
Jeżeli szukasz konkretniej pozycji, wpisz słowa po prawo.
Kapliczki i krzyże
 Poniżej są zdjęcia małych obiektów sakralnych głównie z powiatu garwolińskiego. Jest pokazanych, dla porównania, trochę kapliczek spoza powiatu oraz starych (najstarsze z XIX wieku) a także obrazów z kapliczkami.
  Mam około 70% zdjęć kapliczek z terenu powiatu. Niektóre są już historyczne (większość zdjeć z lat 2009-2012), ponieważ dużo tych obiektów jest odnawianych a także następuje wymiana starych, głównie drewnianych krzyży na nowe, głównie metalowe. Będę je uaktualniał. Czeka mnie też wiele pracy z uporządkowaniem zdjęć i ich podpisaniem.
 Chcesz obejrzeć zdjęcia, kliknij niżej w interesującą cię gminę a potem wieś.
Kościoły
 Gdy klikniesz w zdjęcie kościoła w Gończycach (po prawej), to obejrzysz i przeczytasz o wszystkich kościołach w powiecie garwolińskim. Są to następujące parafie (kościoły): BOROWIE (stary i nowy), GARWOLIN (kolegiata i nowy), GOŃCZYCE (stary i nowy), GOCŁAW. GÓRKI, GÓRZNO, KORYTNICA, ŁASKARZEW, MACIEJOWICE, MARIANÓW, MARIAŃSKIE PORZECZE, MIASTKÓW KOŚCIELNY, MIĘTNE, PARYSÓW, PILAWA, SAMOGOSZCZ, SOBOLEW (stary i nowy), SULBINY, TRĄBKI, UNIN, WARGOCIN, WILGA, ZWOLA PODUCHOWNA, ŻELECHÓW i ŻYCZYN.
  Dla porównania, są zdjęcia kilkanaście kościołów spoza powiatu. Większość wszystkich zdjęć jest z lat 2007 - 2012, będą uaktualniane.
Kaplice
 Obiekty sakralne, podległe proboszczowi w parafii, w których (obok głównego kościoła) odprawiane są msze dla wygody parafian (ze względu na mniejszą odległość od miejsca zamieszkania). Miejscowości z kaplicami: BABICE, BUDY KRĘPSKIE, GŁOSKÓW, ŁĄKI, PUZNÓWKA, STARA HUTA, STARY GONIWILK, STEFANÓW, STRYCH, WILGA OSIEDLE, WOLA STAROGRODZKA, WOLA WŁADYSŁAWOWSKA,  WÓLKA OSTROŻEŃSKA, ZGÓRZE. Są jeszcze zdjęcia kościoła św. Stanisława w Żelechowie. Chcesz obejrzeć zdjęcia, kliknij w obrazek po prawo.
Miejsca Pamięci Narodowej
 Mam chyba największy w powiecie zbiór zdjęć miejsc związanych z martyrologią ludności cywilnej i żołnierzy na terenie powiatu garwolińskiego. Są to pomniki, groby pojedyncze i zbiorowe, cmentarze wojenne, tablice pamiątkowe a także kapliczki i krzyże związane z tematem. Na cmentarzach też są pomniki i pojedyncze groby. Chcę takich mogił zebrać jak najwięcej. Umieściłem też kilka miejsc spoza powiatu związanych z ziemią garwolińską. Pokazuję też dla porównania kilka innych miejsc w Polsce.
Gdy klikniesz w zdjęcie po prawej, obejrzysz te pozycje.
Obiekty
 Tu są są zdjęcia różnych miejsc i obiektów w powiecie garwolińskim. Wybrane są subiektywnie i trochę przypadkowo. W tym dziale jest duzy zbiór wiatraków i młynów wodnych. Większość tych obiektów przeżyło zabory, sanację, dwie wojny swiatowe a nie przeżyło PRL-u. Jest tu zbiór małych dzieł sztuki, czyli nadokienników. Część sfotografowanych miejsc już nie istnieje a i reszta jest zagrożonych. Chcesz obejrzeć, kliknj w obrazek po prawej.
Wyjazdy
Czynny jest tylko 2012 rok
 Pokazuję niektóre moje wyjazdy ze znajomymi od 2012 roku (być może pokażę wcześniejsze) do chwili obecnej. Znajomi i przyjaciele może zechcą sobie przypomnieć wspólne, mile spędzone chwile. Są ułożone latami. Kliknij w rok poniżej a potem w interesującą Cię pozycję. Linki mogą nie mieć polskich liter. Pozdrawiam znajomych i życzę przyjemnego oglądania.
2015 rok
2016 rok
2013 rok
2014 rok
2017 rok
2019 rok
2018 rok
 Dawne imprezy w powiecie
Obecnie (czerwiec 2020 rok) praktycznie nie ma imprez, dlatego postanowiłem przypomnieć uroczystości i imprezy z poprzednich lat: z Gończyc, gminy Sobolew i powiatu garwolińskiego. Na razie czynny jest link do roku 2014, gdzie jest 21 pozycji. Myślę, że każdy wybierze coś dla siebie i odżyją wspomnienia. Jeśli Ci się coś spodobało, napisz w komentarzach. Niżej linki. Pozdrawiam!
2015 rok będzie
2016 rok będzie
2017 rok będzie
2018 rok będzie
2019 rok będzie
Aktualności 2020 roku
 Gdy klikniesz po prawej stronie, obejrzysz zdjęcia z imprez i moich wyjazdów w 2020 roku. Aktualnie jest 6 pozycji. Będzie więcej, w tym zaległych.
Pilczyn Stary 2009
Tego krzyża już nie ma.
Stoi tu nowy krzyż.

Sycyna 2010
Kolumnę z czerwonego piaskowca ufundował bratanek Jana – Mikołaj Kochanowski. Wystawił ją w 1621 roku w podzięce Bogu za szczęśliwy powrót spod Chocimia.
Wróć do spisu treści