gdzie są - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

gdzie są

Miejsca Pamięci Narodowej
   W powiecie garwolińskim jest 12 cmentarzy wojskowych: Dąbrowa Kolonia, Domaszew, Garwolin (cmentarz radziecki), Kobylnica, Lisie Jamy, Pogorzelec, Polik, Przewóz, Przyłęk, Skurcza, Tarnów i Wróble. Jest też kwatera wojenna z I wojny światowej na cmentarzu komunalnym w Maciejowicach.
  Pomniki są na cmentarzach parafialnych w Borowiu, Garwolinie (3), Gocławiu, Gończycach, Górznie (2), Korytnicy, Łaskarzewie (3), Maciejowicach (3), Marianowie (2), Parysowie, Sobolewie (2), Trąbkach (12 jednakowych mogił), Wildze, Żelechowie (2) i Życzynie (Dębówka). Jest pomnik na kirkucie w Łaskarzewie.
  Pojedyncze groby  są na cmentarzach w Garwolinie, Gończycach, Górznie, Maciejowicach, Mariańskim Porzeczu, Parysowie, Sobolewie, Trąbkach, Wildze i Żelechowie. Jest grób na kirkucie w Żelechowie. Takich mogił opisałem 21 plus 4 zbiorowe mogiły żołnierskie w Gończycach.
  Poza tym  jest 74 pomniki, 29 pojedynczych i zbiorowych mogił, 11 tablic oraz 12 krzyży i kapliczek poświęconych osobom i wydarzeniom związanymz walką o Polskę. Są też kapliczki i krzyże, które tradycja ustna wiąże z martyrologią np. kapliczka Matki Boskiej na Aleksandrówce w Garwolinie wg miejscowej ludności poświęcona potyczce w powstaniu styczniowym. Jest też skansen militarny z pomnikiem w Skurczy. Okazały obelisk poświęcony jest żołnierzom, którzy zginęli przy zdobywaniu przyczółku magnuszewskiego.
  Oczywiście są to miejsca , gdzie byłem i znam (zwyjątkiem samotnej mogiły w Wildze-Osiedlu, której nigdy nie widziałem). Słyszałem o grobie w Kalonce, postaram się go odnależć. Chętnie poznam następne, napisz w komentarzach.
Uaktualnienie 24 lipca 2016 roku.
7 czerwca 2020 znalazłem grób w Kalonce. Miałem dylemat, czy to jeszcze Kalonka pow. Garwolin czy Radachówka pow. Otwock. Jednak internauci są niezawodni. Patrz gm. Pilawa.

Znasz nowe miejsca, wiesz coś więcej o pokazanych, napisz w komentarzach.
Wróć do spisu treści