gdzie są - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

gdzie są

Ogólnie MPN
   W powiecie garwolińskim jest 13 cmentarzy wojskowych: Dąbrowa Kolonia, Domaszew, Garwolin (cmentarz radziecki), Kobylnica, Krzywda, Lisie Jamy, Pogorzelec, Polik, Przewóz, Przyłęk, Skurcza, Tarnów i Wróble. Jest też kwatera wojenna z I wojny światowej na cmentarzu komunalnym w Maciejowicach.
  Pomniki są na cmentarzach parafialnych w Borowiu, Garwolinie (3), Gocławiu, Gończycach 4 (1 poświęcony wrześniowi 1939 roku i 3 związane z Katyniem), Górznie (2 - stary i nowy cmentarz)), Korytnicy, Łaskarzewie (3), Maciejowicach (3), Marianowie (2), Parysowie, Sobolewie (2), Trąbkach (12 jednakowych mogił), Wildze, Żelechowie (2) i Życzynie (Dębówka). Jest pomnik na kirkucie w Łaskarzewie.
  Pojedyncze groby  są na cmentarzach w Garwolinie, Gończycach, Górznie, Maciejowicach, Mariańskim Porzeczu, Parysowie, Sobolewie, Trąbkach, Wildze i Żelechowie. Jest grób na kirkucie w Żelechowie. Takich mogił opisałem 21 plus 4 zbiorowe mogiły żołnierskie w Gończycach.
  Poza tym  jest 74 pomniki, 29 pojedynczych i zbiorowych mogił, 11 tablic oraz 12 krzyży i kapliczek poświęconych osobom i wydarzeniom związanym z walką o Polskę. Są też kapliczki i krzyże, które tradycja ustna wiąże z martyrologią np. kapliczka Matki Boskiej na Aleksandrówce w Garwolinie wg miejscowej ludności poświęcona potyczce w powstaniu styczniowym. Jest też skansen militarny z pomnikiem w Skurczy. Okazały obelisk poświęcony jest żołnierzom, którzy zginęli przy zdobywaniu przyczółku magnuszewskiego.
  Oczywiście są to miejsca , gdzie byłem i znam (z wyjątkiem samotnej mogiły w Wildze-Osiedlu, której nigdy nie widziałem). Słyszałem o grobie w Kalonce, postaram się go odnaleźć. Chętnie poznam następne, napisz w komentarzach.
Uaktualnienie 24 lipca 2016 roku.
Znasz nowe miejsca, wiesz coś więcej o pokazanych, napisz w komentarzach.
Cmentarze wojenne to trochę umowna nazwa czasami używana zamiennie ze zbiorowymi mogiłami np. Dąbrowa Kolonia, Krzywda, Ksawerynów. Po niektórych zostały tylko resztki np. Tarnów jedna mogiła, Przewóz kilka krzyży luzem. Powstają nowe miejsca np. Ksawerynów, zbiorowa mogiła w Celinowie, samotny grób w Celinowie. Ostatnie dwie pozycje oznaczyli miejscowi mieszkańcy, zdjęć jeszcze robiłem. Stawiane są także nowe pomniki np. na stulecie niepodległości Polski w parafii Korytnica postawiono 22 pamiątkowe kamienie z tablicami praktycznie w każdej wsi (kliknij w 1918-2018), w Sobolewie w styczniu 2023 odsłonięto pomnik poświęcony Żydom zamordowanym w miejscowym getcie a także z okolicy wywiezionych ze stacji Sobolew do Treblinki i tam zamordowanych (kliknij TU). W 2020 roku odnalazłem grób w Kalonce. Powstały nowe pomniki przed kościołem w Mariańskim Porzeczu. Instaluje się wiele nowych, pamiątkowych tablic. Dużo tablic jest w środku kościołów, gdzie robiłem mało zdjęć.
październik 2023

Wróć do spisu treści