Wilga - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Wilga

Wilga MPN

 Wilga w 2023 roku podzieliła się na dwa sołectwa:Wilga i Osiedle Wilga.

WILGA kościół

 Pomnik stoi przed kościołem po prawej stronie jadąc od mostu na Wildze. Na tablicy jest napis: POLEGLYM W WALCE – OFIAROM HITLEROWSKIEGO BARBARZYŃSTWA W LATACH 1939-1944 W MIEJSCU ŚWIĘCONYM MĘCZEŃSKĄ KRWIĄ POLAKÓW. SPOŁECZEŃSTWO GMINY WILGA W XXX ROCZNICĘ PRL.

Zdjęcia u dołu.

 WILGA, obelisk

 Obelisk z napisem: 1918÷1928. W 10-CIO LETNIĄ ROCZNICĘ WSKRZESZENIA NIEPODLEGŁOŚCI OJCZYZNY. MIESZKAŃCY GMINY WILGA stoi przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Wojska Polskiego obok Policji. Został odnowiony z inicjatywy p. Zbigniewa Węgrzynka, mieszkańca Wilgi w 1992 lub 1993 r. Górną część z Piłsudskim i Orłem ufundował Z. Węgrzynek a wykonał, wg zdjęcia z okresu międzywojennego, p. Tadeusz Tchórzewski z Wołomina.
Zdjęcia u dołu.

  Osiedle Wilga

 Jedyny grób, którego nigdy nie widziałem. Zdjęcie nadesłał p. Tomasz Piotrowski.  Oto jego komentarz: Zdjęcie przedstawia samotną mogiłę, najprawdopodobniej żołnierza z 1944, na Osiedlu Wilga. W latach 70. stał tam krzyż brzozowy z tabliczką.

Ciekawe, czy jeszcze istnieje?

Zdjęcie u dołu.

 WILGA, cmentarz

 Na cmentarzu jest pomnik. Z tyłu jest mnóstwo krzyży. Na pomniku jest napis: W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WOJSKA POLSKIEGO POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY W LATACH 1939-1944.
Ppor. H. CHOMOWSKIEMU
Kan. M. BARANOWI
Kan. H. HAJACOWI
Kan. M. JAKUBISZYNOWI
Kan. J. KIELSKIEMU
Kan. M. RZESZEWSKIEMU
Szer. S. SUCHECKIEMU
ORAZ 39 ŻOŁNIERZOM NIEZNANYM. URZĄD GMINY WILGA A.D. 2000
 
Wymienieni z nazwiska zginęli w 1944 r. a nieznani w 1939 r. Pomnik wykonał z piaskowca artysta Jerzy Jarząbek z Garwolina.
 Jest też kilka przykładów mogił ofiar reżimów: Armii Czerwonej z 23 września 1944 r. oraz hitlerowskiego, obie z 27.VII. 1944 r.

Zdjęcia z 2008 roku u dołu.

Wróć do spisu treści