Samogoszcz - Obiekty powiat garwoliński

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

Samogoszcz

Kościoły

 Samogoszcz – wieś w centralno-wschodniej Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Maciejowice, nad rzeką Okrzejką (w okolicach Samogoszczy zwaną potocznie Bączychą), będącą prawym dopływem rzeki Wisły.
Samogoszcz jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej. Początki istnienia parafii datowane są na 1339 rok.
Samogoszcz leży 70 km na południowy-wschód od Warszawy, na południowym krańcu województwa mazowieckiego. Miejscowość wchodzi w skład powiatu garwolińskiego oraz gminy Maciejowice. Przez Samogoszcz przebiega droga wojewódzka nr 801 z Warszawy do Puław.
Historycznie Samogoszcz położona jest na ziemi stężyckiej w dawnym województwie sandomierskim w Małopolsce.
W latach 1868-1954 miejscowość znajdowała się w granicach gminy Podłęż. W latach 1975-1998 Samogoszcz położona była w województwie siedleckim.
Nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiego imienia męskiego Samogost.
Samogoszcz została założona w roku 1198. Miejscowe dobra należały do Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego z Miechowa.
Pierwotny kościół drewniany z 1326 r. wybudowany w Tarnowie. W 1463 r. kościół ten uposażony został przez Stanisława Tarnowskiego. Z biegiem czasu, z powodu bliskości Wisły, przeniesiony został do Samogoszczy. Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany został w 1864 r. przez Stanisława Zamoyskiego. Konsekrowany w 1878 r. przez biskupa lubelskiego, Walentego Baranowskiego. Styl neogotycki.

Zdjęcia z 2007 roku u dołu

Zdjęcia z 2008 roku u dołu
Zdjęcia z 2012 roku u dołu
Wróć do spisu treści