szukanie grobu - Kapliczki, krzyże, pomniki

KAPLICZKI KRZYŻE KOŚCIOŁY POMNIKI AKTUALNOŚCI
INNE CIEKAWE OBIEKTY W POWIECIE GARWOLIŃSKIM
Kazik Paciorek
Przejdź do treści

szukanie grobu

Imprezy 2020
Powrót do strony głównej
 Kilka lat temu dowiedziałem się o istnieniu nieznanej mi mogiły z II wojny światowej w Kalonce gm. Pilawa. W końcu postanowiłem ją odnależć. Jednocześnie chciałem przejechać trasę przyszłego, wirtualnego rajdu rowerowego szlakami kapliczek po gminie Sobolew. W sumie, wraz z kolegą, Ferdkiem Głaszczem, zrobiliśmy moim staruszkiem (golf 2 z 1991 roku) ponad 200 km po powiecie. Wyjazd w niedzielę 7 czerwca 2020 roku. Nie wszędzie robiłem zdjęcia, ponieważ większość powiatu mam sfotografowane. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wyprawy.
 Na początek kwiaty łąkowe w Kownacicy dzień wcześniej, zdjęcia u dołu.
 
Powrót do strony głównej
Właściwy wyjazd, Gończyce gm. Sobolew, kwiaty polne, zdjęcia u dołu.
 Przyłęk gm. Sobolew, cmentarz wojenny. W 2017 roku właściciel dworu ZYGMUNTY, Robert Seremak odnowił cmentarz i powiesił nową kapliczkę. Więcej o cmentarzu w dziale MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ. Zdjęcia u dołu.
 Kaleń Drugi, gm. Sobolew. Podobno Niemcy tu zabili 20 Polaków. Krzyż kamienny z 1953 roku, zdjęcia u dołu. Więcej zdjęć w dziale KAPLICZKI I KRZYŻE.
 Sobolew pow. Garwolin. Kilka zdjęć małych obiektów sakralnych. Za jedną z kapliczek na ul. Leśnej są pochowani Żydzi przy likwidacji getta w Sobolewie. Miejsce jest obecnie porośnięte akacją. Kapliczkę podpisałem, zdjęcia u dołu.
Gocław gm. Pilawa. Przejście dla zwierząt nad drogą Warszawa - Lublin.
 Gocław pow. Garwolin. Jest tu jedyny w powiecie cmentarz mariawicki. Był też kościól tego wyznania, został rozebrany kilkanaście lat temu. Zdjęcia u dołu.
Gocław pow. garwoliński. Cmentarz katolicki, zdjęcia u dołu.
 Gocław, centrum z kościołem i pomnikiem. Zdjęcia u dołu.
 Zawadka gm. Pilawa. Kamienie ufundowane młynarzom, którzy zginęli w II wojnę światową. Obiekty bardzo zarośnięte. Zdjęcia u dołu.
 Grzebowilk gm. Pilawa. Grzebowilk należy do sołectwa Kalonka. Tu uzyskaliśmy informację o grobie. Doświadczenie i łut szczęścia pozwoliły nam znaleźć mogiłę. Na drewnianej tabliczce jest napis: PAWEŁ ZGINĄŁ 1942 R. Zadowolenie i pewien niedosyt, grób jest na 90% poza powiatem garwolińskim (Radachówka powiat otwocki). Zdjęcia u dołu. Przed chwilą przeczytałem posta: Grzegorz Duszczyk: Według opowieści mojego dziadka pochowany tam jest dezerter, który uciekł z Armii Czerwonej i ukrywał się przez jakiś czas na Kolonii Starogrodzkiej. Został wreszcie złapany przez Niemców i rozstrzelany w lesie pod Radachówką.
 Grzebowilk, pomnik przyrody, okazała sosna. Obok krzyż na miejscu starego, drewnianego. Mejsce zamordowania w bestialski sposób przez Niemców Bronisławy Rudzkiej (zabili ją kolbami karabinów). Niemcy wcześniej spalili gospodarstwo, w którym ukrywał się jej mąż Jan. Zginął on w płomieniach. Oboje spoczywają na cmentarzu parafialnym w Gocławiu. Zdjęcia u dołu.
Kalonka gm. Pilawa, zdjęcia u dołu.
Starogród, obok cmentarza, zdjęcia u dołu.
 Stodzew gm. Parysów, św. Antoni, kapliczka z XVIII wieku. Zdjęcia u dołu.
 Kozłów gm. Parysów, grodzisko. Wg legendy, królowa Bona, która skryła się w miejscowym zamku w potopie szwedzkim, przy nagłym wyjeździe w studni zasypała skarby. Może poszukacie? Zdjęcia u dołu.
 Słup gm. Parysów, zdjęcia u dołu.
Żabieniec gm. Pilawa, zdjęcia u dołu.
 Górzno pow. Garwolin, spichlerz i dąb Dziadek, zdjęcia u dołu.
 I na końcy gmina Łaskarzew, czyli Rowy, Polesie Rowskie a ostatni krzyż to już miasto Łaskarzew.
Powrót do strony głównej
Wróć do spisu treści